skip navigation

EDC

2015 STATE 'A' BASEBALL TOURNAMENT

MAY 28-29-30
Newman Outdoor Field, Fargo, ND

THURSDAY, MAY 28th:
Game 1, 11:30 am: #4W Minot Magicians 1 -vs- #1E Grand Forks Red River Roughriders 3
Game 2, 35 min after: #3E Fargo Davies Eagles 7 -vs- #2W Bismarck Century Patriots 4

FRIDAY, MAY 29th:
Game 3, 9:00 am: #4E Fargo Shanley Deacons 0 -vs- #1W Mandan Braves 3
Game 4, 35 min after: #3W Jamestown Blue Jays 1 -vs- #2E West Fargo Packers 9
Game 5, 35 min after: Minot Magicians 10 -vs- Bismarck Century Patriots 7
Game 6, 35 min after: Fargo Shanley Deacons 5 -vs- Jamestown Blue Jays 1
Game 7, 35 min after: Grand Forks Red River Roughriders 0 -vs- Fargo Davies Eagles 6
Game 8, 35 min after: Mandan Braves 2 -vs- West Fargo Packers 1

SATURDAY, MAY 30th:
Game 9, 11:30 am: Bismarck Century Patriots 6 -vs- Jamestown Blue Jays 5 (7th place)
Game 10, 35 min after: Minot Magicians 6 -vs- Fargo Shanley Deacons 5 (5th place)
Game 11, 4:30 pm: Grand Forks Red River Roughriders 1 -vs- West Fargo Packers 11 (3rd place)
Game 12, 35 min after: Fargo Davies 4 -vs- Mandan 8 (Championship)

2015 EAST REGION BASEBALL TOURNAMENT

May 21-22-23
Jack Williams Stadium, Fargo, ND

THURSDAY, MAY 21st
Game 1, 11:00 AM: #8 Wahpeton Huskies 0 -vs- #1 West Fargo Packers 5
Game 2, 1:30 PM: #5 Fargo North Spartans 6 -vs- #4 Grand Forks Central Knights 3
Game 3, 4:00 PM: #7 Fargo South Bruins 1 -vs- #2 Fargo Davies Eagles 2
Game 4, 6:30 PM: #6 Fargo Shanley Deacons 1 -vs- #3 Grand Forks Red River Roughriders 3

FRIDAY, MAY 22nd
Game 5, 11:00 AM: Wahpeton Huskies 0 -vs- Grand Forks Central Knights 1 (loser out)
Game 6, 1:30 PM: Fargo South Bruins 3 -vs- Fargo Shanley Deacons 4 (loser out)
Game 7, 4:00 PM: West Fargo Packers 2 -vs- Fargo North Spartans 1
Game 8, 6:30 PM: Fargo Davies Eagles 6 -vs- Grand Forks Red River  Roughriders 8

SATURDAY, MAY 23rd
Game 9, 11:00 AM: Fargo Shanley Deacons 5 -vs- Fargo North Spartans 3 (state qualifier)
Game 10, 1:30 PM: Grand Forks Central Knights 5 -vs- Fargo Davies Eagles 8 (state qualifier)
Game 11, 4:00 PM: West Fargo Packers 2 -vs- Grand Forks Red River Roughriders 4 (Championship)

***NOTE: the highest remaining seed of the winners from games 9 and 10 will be the #3 seed from the East.  If the winners of games 9 and 10 played during the tournament, however, the winner of that game is the #3 seed***

2015 EAST REGION BASEBALL TOURNAMENT

May 21-22-23
Jack Williams Stadium, Fargo, ND

THURSDAY, MAY 21st
Game 1, 11:00 AM: #8 Wahpeton Huskies 0 -vs- #1 West Fargo Packers 5
Game 2, 1:30 PM: #5 Fargo North Spartans 6 -vs- #4 Grand Forks Central Knights 3
Game 3, 4:00 PM: #7 Fargo South Bruins 1 -vs- #2 Fargo Davies Eagles 2
Game 4, 6:30 PM: #6 Fargo Shanley Deacons 1 -vs- #3 Grand Forks Red River Roughriders 3

FRIDAY, MAY 22nd
Game 5, 11:00 AM: Wahpeton Huskies 0 -vs- Grand Forks Central Knights 1 (loser out)
Game 6, 1:30 PM: Fargo South Bruins 3 -vs- Fargo Shanley Deacons 4 (loser out)
Game 7, 4:00 PM: West Fargo Packers 2 -vs- Fargo North Spartans 1
Game 8, 6:30 PM: Fargo Davies Eagles 6 -vs- Grand Forks Red River  Roughriders 8

SATURDAY, MAY 23rd
Game 9, 11:00 AM: Fargo Shanley Deacons 5 -vs- Fargo North Spartans 3 (state qualifier)
Game 10, 1:30 PM: Grand Forks Central Knights 5 -vs- Fargo Davies Eagles 8 (state qualifier)
Game 11, 4:00 PM: West Fargo Packers 2 -vs- Grand Forks Red River Roughriders 4 (Championship)

***NOTE: the highest remaining seed of the winners from games 9 and 10 will be the #3 seed from the East.  If the winners of games 9 and 10 played during the tournament, however, the winner of that game is the #3 seed***

2015 Preseason Coaches Poll

STATE Rankings
1. Dickinson
2. Grand Forks Red River
3. West Fargo
4. Mandan
5. Grand Forks Central

EDC Rankings
1. Grand Forks Red River
2. West Fargo
3. Grand Forks Central
4. Fargo Davies
5. Fargo North
6. Fargo South
7. Fargo Shanley
8. Wahpeton
9. Devils Lake
10. Valley City

WDA Rankings
1. Dickinson
2. Mandan
3. (tie) Bismarck Century
3. (tie) Minot
5. Bismarck
6. Jamestown
7. Bismarck St. Mary's
8. Williston
9. Bismarck Legacy (playing JV schedule, but will be #9 seed for WDA tourney)