skip navigation

EDC

2017 NORTH DAKOTA STATE CLASS 'A' BASEBALL TOURNAMENT

JUNE 1-2-3
Veterans Memorial Ballpark, Mandan, ND

THURSDAY, JUNE 1
Game 1, 7:00 pm: #4W Mandan Braves 4 -vs- #1E West Fargo Packers 9
Game 2, 2:00 pm: #3E West Fargo Sheyenne Mustangs 15 -vs- #2W Jamestown Blue Jays 4
Game 3, 4:30 pm: #4E Grand Forks Red River Roughriders 3 -vs- #1W Dickinson Midgets 12
Game 4, 11:30 am: #3W Minot Magicians 2 -vs- #2E Fargo Davies Eagles 3

FRIDAY, JUNE 2
Game 5, 2:00 pm: Mandan Braves 0 -vs- Jamestown Blue Jays 6
Game 6, 11:30 am: Grand Forks Red River Roughriders 2 -vs- Minot Magicians 4
Game 7, 4:30 pm: West Fargo Packers 6 -vs- West Fargo Sheyenne Mustangs 4
Game 8, 7:00 pm: Dickinson Midgets 3 -vs- Fargo Davies Eagles 2

SATURDAY, JUNE 3
Game 9, 11:30 am: Jamestown Blue Jays 2 -vs- Minot Magicians 10 (5th place)
Game 10, 2:00 pm: West Fargo Sheyenne Mustangs 2 -vs- Fargo Davies 9 (3rd place)
Game 11, 4:30 pm: West Fargo Packers 18 - vs- Dickinson Midgets 2 (Championship)

2017 EAST REGION BASEBALL TOURNAMENT

MAY 25-26-27
Young Field, West Fargo, ND

THURSDAY, MAY 25
Game 1, 11:00 am: #8 Fargo South Bruins 2 -vs- #1 West Fargo Packers 7
Game 2, 40 min. after GM 1: #5 Grand Forks Central Knights 2 -vs- #4 Fargo Shanley Deacons 0
Game 3, 4:00 pm: #7 Grand Forks Red River Roughriders 1 -vs- #2 Fargo North Spartans 0
Game 4, 40 min. after GM 3: #6 West Fargo Sheyenne Mustangs 6 -vs- #3 Fargo Davies Eagles 7

FRIDAY, MAY 26
Game 5, 11:00 am: Fargo South Bruins 2 -vs- Fargo Shanley Deacons 4 (loser out)
Game 6, 40 min after GM 5: Fargo North Spartans 7 -vs- West Fargo Sheyenne Mustangs 8 (loser out)
Game 7, 4:00 pm: West Fargo Packers 6 -vs- Grand Forks Central Knights 2
Game 8, 40 min. after GM 7: Grand Forks Red River Roughriders 4 -vs- Fargo Davies Eagles 7

SATURDAY, MAY 27
Game 9, 12:00 pm: West Fargo Sheyenne Mustangs 10 -vs- Grand Forks Central Knights 0 (State qualifier)
Game 10, 40 min after GM9: Fargo Shanley Deacons 4 -vs- Grand Forks Red River Roughriders 6 (state qualifier)
Game 11, 5:00 PM: West Fargo Packers 3 - vs- Fargo Davies Eagles 0 (Championship)

***NOTE: the highest remaining seed of the winners from games 9 and 10 will be the #3 seed from the East.  If the winners of games 9 and 10 played during the tournament, however, the winner of that game is the #3 seed***

2017 Preseason Coaches Poll

STATE Rankings
1 - Dickinson
2 - Bismarck Century
3 - West Fargo
4 - Fargo Davies
5 - West Fargo Sheyenne
6 - Fargo North
7 - Minot
8 - Bismarck High
9 - Grand Forks Red River
10 - Mandan

EDC Rankings
1 - West Fargo
2 - Fargo Davies
3 - West Fargo Sheyenne
4 - Fargo North
5 - Grand Forks Red River
6 - Fargo South
7 - Fargo Shanley
8 - Grand Forks Central
9 - Devils Lake
10 - Wahpeton
11 - Valley City

WDA Rankings
1 - Dickinson
2 - Bismarck Century
3 - Minot
4 - Bismarck High
5 - Mandan
6 - Williston
7 - Bismarck Legacy
8 - Jamestown
9 - Bismarck St. Mary's